Informační portál sportovních a rozvojových aktivit
na Valašsku - Horním Vsacku

 
Cykloturistika
Turistika
Letní sporty
Zimní sporty
Kultura
Ostatní informace

KAROLINKA

Vznik obce se datuje k 20. září 1949, kdy došlo k oddělení místní části Karolinina Huť (v roce 1951 přejmenované na obec Karolinka) od obce Nový Hrozenkov. Karolinka, v níž žije v současné době bezmála 3 000 obyvatel, je situována v malebném údolí podél řeky Vsetínské Bečvy ve východní části okresu Vsetín. Střed obce leží v nadmořské výšce 485 m a nejvýše položeným místem je Malý Javorník (1019,2 m). Katastr obce zaujímá 42 km a je obklopen ze severu pohořím Vsetínské vrchy a z jihu Javorníky. 

 

 

 

Současně jsou počátky města Karolinky spojeny s podnikatelskou činností židovské rodiny Reichů, kteří jsou dle historických pramenů považováni za zakladatele sklárny, což je jeden z hlavních symbolů města. V letech 1861 - 1862 byla založena a otevřena sklárna Karolinina huť (zakladatelem Salomonem Reichem, který ji pojmenoval po jeho nevlastní matce), podle níž byl na přelomu čtyřicátých až padesátých let 20. století odvozen dnešní název města. Karolinská sklárna (dnes Crystalex a.s.) s více jak 140 letou tradicí tvořila po celá léta zdroj obživy pro mnoho lidí v místě i okolí. Mistrovství zdejších sklářů bylo a je známé i za hranicemi naší republiky. Hlavní sortiment sklárny představuje užitkové sklo.

 

Současní majitelé sklárny firma Porcela Plus a.s. zaměstnává 625 zaměstnanců. Obchodní úspěchy skláren dokládá export její produkce ve výši 70 % do celého světa, a to zejména do Ruska, Japonska, Evropy, USA, Kanady a Austrálie. Ve městě působí i menší sklárny jako je Huť Charlotta s.r.o. a výrobní středisko fy Moser a.s. Pro milovníky hezkého skla se každoročně v srpnu koná tradiční "Sklářský jarmark", spojený se dnem otevřených dveří ve sklárně a doprovodným kulturním programem.

www.karolinka.cz

 

Fotogalerie (9)

 
 
 
 
 

PARTNEŘI

  • SVHV
  • SVHV
  • SVHV
  • SVHV
  • SVHV
 

    © 2005 - 2014 veškerá práva vyhrazena
Sdružení Valašsko-Horní Vsacko